4 czerwca 2010

Zaproszeniowy savoir -vivre

Tradycja rozsyłania zaproszeń ślubnych sięga zamierzchłych czasów, zapewne jest tak stara jak sama ceremonia zaślubin. Współczesne obyczaje i sama forma zaproszeń są jednak zgoła odmienne od tych z przed lat, znawcy twierdzą, że wręcz nieprzystające do ogółem przyjętych zasad savoir-vivre.

Kiedy?
Jedno z najczęstszych pytań jakie słyszymy w naszej pracowni dotyczy wyprzedzenia z jakim powinno się rozsyłać zaproszenia ślubnee i zawiadomienia. W dobrym tonie jest uczynić to nie później niż trzy tygodnie przed. Współcześnie trzytygodniowe wyprzedzenie dopuszczalne jest tylko wówczas gdy forma papierowa zaproszenia jest formalnością, ponieważ wcześniej ustnie zapraszaliśmy naszych przyszłych weselników. Pamiętajmy, że nasze wesele, to spore wydarzenie nie tylko dla nas ale również dla naszych bliskich… to poświęcony przez nich czas a także nierzadko spore wydatki. Rychle wysłane zaproszenia to zatem znak, że zależy nam na czyjejś obecności.

Jak wręczyć?
Najlepiej osobiście, a gdy to niemożliwe drogą pocztową. Pamiętajmy zatem by zaproszenia nadawały się do wysyłki. W dobrym tonie jest wysyłanie zaproszeń w podwójnej kopercie… tej z adresem, która zostanie zmasakrowana stemplem pocztowym oraz w tej właściwiej, która jest kolorystycznie i stylowo dobrana do zaproszenia (tu warto napisać np. W.P. Janina i Jan Kowalski). Niegdyś taka przesyłka była dodatkowo opatrzona odręcznie napisanym listem o tej samej tematyce.

Jaka treść?
Obecnie panuje nieograniczona niczym dowolność. Zaproszenia mają charakter prosty i sformalizowany, ale spotykamy się również ze: stylizowanymi (np. program teatralny, wezwanie na ślub czy artykuł prasowy), humorystyczne (np. „Trzy czwarte z miłości, dwie piąte z rozsądku, ciut z wyrachowania, trochę dla porządku, kapkę dla tradycji, tyci dla reklamy, oświadczamy wszystkim, że się pobieramy!”)itd.

zaproszenia ślubne
W przeważającej ilości zaproszeń, które wykonałyśmy znalazło się również miejsce dla sentencji, aforyzmu lub wierszyka. Tak jak we wszystkim, wskazany jest umiar, dlatego naszym klientom odradzamy przepełnianie tekstem tak małej powierzchni przeznaczonej do zadruku. Pamiętajmy, że zaproszenie pełni przede wszystkim funkcję informacyjną, dlatego ważny jest tez rozmiar i krój czcionki by dla każdego gościa było czytelne i zrozumiałe.

Jaka forma?
W tej kwestii również możemy dać się ponieść fantazji, najlepszym na to dowodem jest obecny sezon ślubny w którym trendy są dla wielu wnet szokujące. Często słyszymy: „czarne zaproszenia? …to na pogrzeb?”. Otóż nie! Rok 2010 uczynił kolor czarny kolorem ślubu, uznanym jako szczyt szyku i elegancji . Oczywiście w naszej świadomości czarny nie jest zbieżny ze ślubem, ale dla odważnych mamy dobrą wiadomość: czerń jest mega trendy! „Budowa” zaproszenia również nie jest doprecyzowana, my wybieramy najczęściej te klasyczne – składane na pół, amerykańscy designerzy, (którzy są absolutnie ekspertami w dziedzinie) propagują zaproszenia jednostronicowe z ograniczoną do minimum treścią lub „przekomplikowane” , wielokrotnie składane z licznymi kieszonkami na dodatkowe wkładki. Doradzając krój i kolor zaproszenia sugerujemy te, które będą zbieżne z galanteria papierniczą ozdabiającą stoły weselne (winietki, menu, zawieszki na alkohol itp.). Goście będą pod wrażeniem naszej dbałości o szczegóły, zwrócą uwagę na to, że wszystko jest dobrane stylem i pasujące do siebie. Zaproszenie to nie tylko kawałek papieru, ale przedsmak i pierwsza wizytówka ślubu i wesela. Schludne zaproszenie z dopracowanymi najdrobniejszymi szczegółami zrobi wrażenie i nie „wyląduje” w koszu, ale stanie się pamiątka na lata.

Co z personalizacją?
Praktycznie 100% par, które korzysta z usług naszej pracowni personalizuje swoje zaproszenia, czy to własnoręcznie czy też przesyła nam odmienioną listę gości do czego oczywiście bardzo zachęcamy. Istnieją również zaproszenia bezosobowe, które bez wątpienia są najmniej kłopotliwe i zarazem najbardziej praktyczne, dają nam bowiem możliwość modyfikowania listy gości na bieżąco, gdy mamy sztuki na tzw. zapas możemy dopraszać gości bez dodruku.

Kwestie niedelikatne, delikatnie?
…czyli wierszyki o prezentach. Niby błahostka, ale zdarzają się narzeczeni, którym ten problem spędza sen z powiek… umieszczać, nie umieszczać, wypada, nie wypada. Oczywiście my na to pytanie nie odpowiemy, pozostawimy Państwa z małą refleksją… czy ten nowy zwyczaj wpisuje się w zasady dobrego wychowania…;)

3 czerwca 2010

Sto par, sto par niech żyje żyje nam!:)

Kochane młode pary, kochani klienci Jaka Cards!

Inaugurację naszego bloga rozpoczynamy od dobrej nowiny - w obecnym sezonie slubnym przekroczylismy magiczną liczbę 100 par. Miejmy nadzieję, że ta "setka" będzie zapowiedzią kolejnych profesjonalnie obsłużonych i zadowolonych narzeczonych.

Jest nam niezmiernie miło, że kolekcja 2010 została przyjęta z takim entuzjazmem. Niektóre wzory cieszą się szczególnym powodzeniem, wsród faworytów wymienić możemy kolekcję: Sofia, Barcelona, Dubaj i Hawaii, kolejno Marakesz, Trójmiasto i Ateny.

zaproszenia ślubnezaproszenia ślubne jakacards.plzaproszenia ślubnezaproszenia ślubne

Wsród par, które wybrały nasze zaproszenia ślubne dominują pary pochodzące z Bydgoszczy, choć obserwujemy rosnące zainteresowanie w innych miastach takich jak Warszawa, Wrocław i Trójmiasto.

Za wybór naszej pracowni i ogrom przemiłych opinii serdecznie dziękujemy!

Agnieszka i Kasia